INGEN BINDNINGSTID & ALLTID FRI FRAKT
Matkassen Matkomforts logga
2020-03-24 Food Court / Blogg

Hur påverkas Matkomfort av covid-19

Uppdaterad 200324

På Matkomfort

Vi på Matkomfort arbetar alltid med livsmedelshygienen och har inte ändrat något i våra rutiner i produktionen. Den riskvärdering som genomförts av Livsmedelsverket visar också att det i dagsläget inte finns något som tyder på att viruset kan spridas till människor via livsmedel.

Vi är ett litet företag och ingen av våra medarbetare eller anhöriga har besökt något riskområde.

För att minimera risken ytterligare har vi idag beslutat följande:

  • Vi uppmanar samtliga våra medarbetare att följa riktlinjerna från Folkhälsomyndigheten, vara extra noga med sin handhygien och stanna hemma om man känner sig det minsta sjuk.
  • Resor till någon av riskområdena, listade av UD, är ej tillåtna. Övriga resor skall i största möjlighet begränsas och ske utan större folksamlingar. Inga medarbetare tillåts åka kommunalt till arbetet.
  • Matkomfort ställer på obestämd tid, in alla inplanerade lunchevent samt avråder generellt till större sammankomster även privat.

  • Aoo express Kyltransporter AB

    Med anledning av Covid-19 har vi tillsammans med vår distributör beslutat att tillfälligt ändra rutinerna vid leverans.

    – Från och med nu kommer lådan inte längre att lämnas över personligen av chauffören. Lådan kommer istället att placeras utanför din dörr, chauffören ringer på och säkerställer att du tar emot din leverans.
    – Om du inte är hemma eller inte öppnar dörren så skickar chauffören ett sms som vanligt.
    – Vi kommer ej heller under denna period att ta emot ihopvikta kartonger för retur.

    Allmän information nedan från AOOex

    Information med anledning av Coronaviruset (Covid-19)
    Vi på AOO EXPRESS KYLTRANSPORTER AB följer noga utvecklingen avseende Corona-viruset, Covid-19.
    Vi tar kontinuerligt beslut om försiktighetsåtgärder för att minska smittspridning och följer Folkhälsomyndigheten och UD:s rekommendationer.
    Våra uppdrag kommer att utföras som planerat om inga nya rekommendationer ges.

    Våra medarbetare är informerade om att inte utföra leveranser för kunder:

  • om man under de senaste 14 dagarna har vistats i ett av de riskområden som Folkhälsomyndigheten har i sin lista, folkhalsomyndigheten.se
  • om man har förkylningssymptom, feber, luftvägsymptom som hosta eller andnöd
  • som kräver digitalsignering vid leveranser
  • inbärning av varor till lägenhet/kontor, endast avställning vid dörr/lastkaj.

  • Med vänliga hälsningar


    Henrik Isaksson

    Fler inlägg i Blogg

    Prenumerera på våra goda recept och smarta kökstips!